Být citlivý na výzvu Ducha svatého

Průvodce studiem Bible na téma Oživení a reformace

Ananiáš šel, vstoupil do toho domu, vložil na  Saula ruce a  řekl: „Saule, můj bratře, posílá mě k tobě Pán – ten Ježíš, který se ti zjevil na tvé cestě; chce, abys opět viděl a byl naplněn Duchem svatým.“ (Sk 9,17)
20Víte, že jsem vám nezamlčel nic, co by vám bylo k prospěchu; všechno jsem vám řekl, když jsem vás učil ve  shromáždění i v rodinách. 21Naléhal jsem na Židy i Řeky a vyzýval je, aby se obrátili k Bohu a uvěřili v našeho Pána, Ježíše Krista. 22Nyní jdu do Jeruzaléma, protože mě Duch nutí, a nevím, co mě tam potká. 23Vím jen tolik, že mi Duch svatý město od města ohlašuje, že na mne čekají pouta a utrpení. (Sk 20,20–23)

Osobní studium
Pavel byl ve své službě veden, usvědčován, řízen a zmocňován Duchem svatým. Při své obhajobě před králem Agrippou zmínil vidění, které měl na cestě do Damašku. Poté hovořil o úloze, kterou obdržel. Měl sloužit Židům i pohanům. Ježíš mu přikázal, aby jim „otevřel jejich oči a oni se obrátili od tmy ke světlu, od moci satanovy k Bohu, a vírou ve mne dosáhli odpuštění hříchů a podílu mezi posvěcenými“ (Sk 26,18).
Porovnej reakci Pavla na vedení a působení Ducha svatého (zvlášť při své zkušenosti obrácení) a krále Agrippy (Sk 26,19–32). Na rozdíl od Pavla se král Agrippa moci Ducha svatého nepodřídil. Jeho nadutost a egoizmus byly v rozporu s výzvou Ducha svatého, aby uvěřil Kristu.
Ježíš řekl jasně: „Ještě jen na malou chvíli je světlo mezi vámi. Dokud máte světlo, neustávejte v cestě, aby vás nepřekvapila tma; kdo chodí ve tmě, neví, kam jde. Dokud máte světlo, věřte ve světlo, abyste se stali syny světla“ (J 12,35.36).
Když poslušně přijímáme vedení Duchem svatým, Bůh nám bude zjevovat stále více světla a pravdy. A naopak, pokud potlačujeme výzvy Ducha svatého a odporujeme mu, tím bude naše srdce vzdorovitější.

Aplikace
„Téměř jsi mě přesvědčil, abych se stal křesťanem“ (Sk 26,28; B21). Tato slova patří mezi nejsmutnější v celé Bibli. Můžeme i my zaujmout tento nebezpečný postoj? Jak mohou například kompromisy v našem vztahu s Ježíšem Kristem odkazovat na podobný princip, který obsahují slova krále Agrippy?

Zdroj informací

Sobotní škola Církve adventistů sedmého dne.

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen
Page generated in 2.0713 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál