Formalizmus, fanatizmus a víra

Průvodce studiem Bible na téma Oživení a reformace

21Ne každý, kdo mi říká „Pane, Pane“, vejde do království nebeského; ale ten, kdo činí vůli mého Otce v nebesích. 22Mnozí mi řeknou v onen den: „Pane, Pane, což jsme ve tvém jménu neprorokovali a ve tvém jménu nevymítali zlé duchy a ve tvém jménu neučinili mnoho mocných činů?“ 23A tehdy jim prohlásím: „Nikdy jsem vás neznal; jděte ode mne, kdo se dopouštíte nepravosti.“ (Mt 7,21–23)
25Běda vám, zákoníci a  farizeové, pokrytci! Očišťujete číše a  talíře zvenčí, ale uvnitř jsou plné hrabivosti a chtivosti. 26Slepý farizeji, vyčisť především vnitřek číše, a bude čistý i vnějšek. 27Běda vám, zákoníci a farizeové, pokrytci! Podobáte se obíleným hrobům, které zvenčí vypadají pěkně, ale uvnitř jsou plné lidských kostí a všelijaké nečistoty. 28Tak i vy se navenek zdáte lidem spravedliví, ale uvnitř jste samé pokrytectví a nepravost. (Mt 23,25–28)

Osobní studium
Jedním z nejtěžších úkolů oživení je prolomení ledu studeného formalizmu a současně vyhnutí se žhavým plamenům fanatizmu. Formalizmus je strnule zablokován ve „status quo“. Je spokojen pouze s vnějším obalem zbožnosti. Popírá živou realitu víry. Fanatizmus má zase tendenci zacházet do extrémů. Odklání se od zbožnosti. Má tendenci být nevyvážený, soustředí se pouze na jeden aspekt víry a zanedbává všechny ostatní. Fanatizmus je často pokrytecký a odsuzuje jiné. Apoštol Pavel toužil po tom, aby křesťané mohli říci: „...už nebudeme nedospělí, nebudeme zmítáni a unášeni závanem kdejakého učení – lidskou falší, chytráctvím a lstivým sváděním k bludu“ (Ef 4,14).
Ježíš vyslovil na adresu farizeů mnoho výroků, které pojmenovávaly jejich studený formalizmus (Mt 23,25–28; L 11,39.40; Mk 7,5–9). Stejně tak odsoudil náboženství, které se sice navenek vyznačovalo „znameními“ a „zázraky“, ale nebylo spojeno s poznáním Ježíše a jeho vůle (Mt 7,21–23).
V obou případech jde vlastně o odevzdání srdce Ježíši. Znamení a divy nikdy nenahradí autentickou biblickou víru. Nejsou náhradou za podřízení naší vůle Božímu slovu. Oživení se projevuje hlubokou vírou, která vede k podřízení se Boží vůli. V oživení založeném na Bibli zaznívají Janova slova: „Neboť kdo se narodil z Boha, přemáhá svět. A to vítězství, které přemohlo svět, je naše víra“ (1J 5,4).
„Jaká je víra, která přemáhá svět? Je to víra, která považuje Krista za osobního Spasitele. Je to víra, která ve vědomí vlastní bezmocnosti a úplné neschopnosti se zachránit, se chytá Pomocníka, který je její jedinou nadějí na záchranu.“ (RC 21)

Aplikace
K čemu máš větší sklon – k formalizmu a tradici, nebo k vzrušujícím zážitkům a zkušenostem? Pokud tě to táhne k jedné nebo druhé straně, jak můžeš najít správnou rovnováhu?

Zdroj informací

Sobotní škola Církve adventistů sedmého dne.

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen
Page generated in 1.2908 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál