Výzva proroků k reformaci

Průvodce studiem Bible na téma Oživení a reformace

2Tu přišli a oznámili Jóšafatovi: „Vytáhlo proti tobě veliké množství z krajin za mořem, od Aramejců. Hle, jsou v Chasesón-támaru, to jest v Én-gedí.“ 3Jóšafat se dotázal s bázní Hospodina. Vyhlásil také po  celém Judsku půst... 6Jóšafat řekl: „Hospodine, Bože našich otců, cožpak nejsi ty Bůh na nebi, který vládne nade všemi královstvími pronárodů? Máš v rukou moc a bohatýrskou sílu, nikdo se ti nemůže zpěčovat... 10A nyní pohleď na Amónovce a Moábce i na horu Seír... 11Přitáhli nás vyhnat z  tvého vlastnictví, které jsi nám určil. 12Bože náš, což je nebudeš soudit? Nemáme sílu proti tomuto velikému množství, které táhne proti nám. Nevíme, co máme dělat, proto vzhlížíme k tobě.“ ... 14Tu sestoupil uprostřed shromáždění duch Hospodinův na Jachzíela 15a ten pravil: „Pozorně naslouchejte, všichni Judejci a obyvatelé Jeruzaléma, i ty, králi Jóšafate. Toto vám praví
Hospodin: ‚Nebojte se a neděste se tohoto velikého množství.‘ Boj není váš, ale Boží... 17Postavte se, Judejci a obyvatelé Jeruzaléma, stůjte a uvidíte, jak vás Hospodin zachrání. Nebojte se a neděste se a zítra proti nim vytáhněte! Hospodin bude s vámi.“ (2Pa 20,2.3.6.10–12.14.15.17)

Osobní studium
Bůh často posílal své proroky, aby vedli Izrael k oživení. Oživení obvykle provází i reformace. Je důležité si povšimnout, že i když Boží lid odešel od Boha, zůstal jeho vyvoleným národem. Bůh stále znovu vysílal své posly s výzvou, aby se vrátili. Příklady oživení a reformace, které zaznamenává Starý zákon, mají často podobné rysy.
K oživení a reformaci docházelo ve Starém zákoně tehdy, když se obnovená srdce lidí zavazovala poslouchat Boží vůli. Když Izrael dělal to, „co bylo v jeho očích správné“ (Sd 21,25; ČSP), Bůh odňal své požehnání. Pak byl národ vystaven hrozbě neštěstí a porážky od nepřátel. Když Boží lid stál před jedním z nejtěžších problémů – očekával válku proti Amónovcům a Moábcům – král Jóšafat se projevil jako pozoruhodný duchovní vůdce. Usiloval o to, aby byl zrak celého Izraele upřen k Bohu (2Pa 20,12). Král si uvědomoval, že se národ potřebuje přimknout k Bohu, že potřebuje obnovu.
„Bůh Judejcům dodával v této těžké situaci sílu a je připraven posílit Boží lid i dnes. Neměli bychom spoléhat na vládce ani stavět člověka na místo, které náleží Bohu, ale v každém nebezpečí bychom si měli být vědomi, že tato bitva je Boží bitvou. Jeho možnosti a schopnosti jsou neomezené; on je schopen proměnit bezvýchodnou situaci v triumfální vítězství.“ (OSU 77; PK 202) Jóšafatův příběh ilustruje podstatu oživení a reformace. Jóšafat vedl Izraelce k tomu, aby se postili, modlili, důvěřovali Bohu a poslouchali ho.

Aplikace
Přečti si, jaké příkazy dal Jóšafat lidem (2Pa 20,1–20). Pokus se najít principy, které jsou obsaženy v Jóšafatově výzvě. Jak můžeš tyto principy aplikovat do svého života? Jak ti mohou pomoci, až přijdou těžkosti a problémy?

Zdroj informací

Sobotní škola Církve adventistů sedmého dne.

Diskuse

Žádný komentář dosud nebyl vložen
Page generated in 1.1939 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál